Zum Seiteninhalt

Curs da la vita

Persunalias

  • Domicil: Domat
  • Lieu da burgais: Ilanz/Glion (Siat) e Domat
  • Data da naschientscha: 18 da november 1965
  • Famiglia: vieu, bab dals uffants Fortunat (1995) e Lorenza (1999)
  • Professiun: schef dal departament da construcziun, traffic e selvicultura (DCTS)
  • Partida politica: partida cristiandemocratica (PCD)
  • Hobis: sport, viandar/grillar

 

Scolaziun ed activitads professiunalas

  • scola primara a Domat (1972 – 1978)
  • gimnasi tip B a la scola chantunala grischuna a Cuira (1978 – 1985)
  • scola da recrut, da sutuffizier e d'uffizier (1985 – 1986)
  • studi da giurisprudenza a l'universitad da Son Gagl ed a l'universitad da Friburg, dissertaziun a l'universitad da Friburg undrada cun il premi da la fundaziun «Prof. Dr. Walther Hug» (1986 – 1993)
  • praticum d'advocat a la dretgira chantunala dal Grischun (1993 – 1994) ed en la cuminanza da chanzlia «Vincenz & Partner» a Cuira (1994 – 1995)
  • activitad d'advocat e partenari en la cuminanza da chanzlia «Vincenz & Partner» a Cuira (1995 – 2007) e «Bänziger Mengiardi Toller & Partner» a Cuira (2007 – 2010)
  • president da la federaziun grischuna "chasas ed ospitals" (2003 – 2010)
  • president dals servetschs psichiatrics dal Grischun (SPGR, 2002 – 2010)
  • commember da la suprastanza da la federaziun grischuna da las Bancas Raiffeisen a Küblis (2006 – 2010)
  • president da la Banca Raiffeisen da la Val dal Rain grischuna a Cuira (2003 – 2010, commember dal cussegl d'administraziun 2000 – 2003)

 

Activitads politicas

  • confundatur e president da la giuvna PCD dal Grischun (suprastanza 1982 – 1984, president 1984 – 1986)
  • president da la PCD dal circul da Razén (1994 – 2003)
  • cusseglier communal da Domat (1997 – 2007)
  • commember dal cussegl grond dal chantun Grischun per il circul da Razén (2000 – 2010) e president da la fracziun da la PCD dal cussegl grond (2002 – 2010)
  • commember da la regenza dal chantun Grischun (1-1-2011; elecziun dals 13-6-2010) e schef dal departament da construcziun, traffic e selvicultura (DCTS, dapi il 1-1-2011)

 

Mandats sco schef dal DCTS

  • president da la conferenza dals directurs chantunals d'energia (CDEn, president dapi il 1-4-2016; commember dapi il 1-1-2011)
  • commember da la conferenza da las regenzas dals chantuns alpins (CRCA, president dals 13-11-2012 fin ils 31-3-2016; commember dapi il 1-1-2011)
  • commember/commember da la suprastanza da la conferenza svizra dals directurs da construcziun, da planisaziun e da l'ambient (CCPA, commember da la suprastanza dapi ils 22-9-2016, delegà per il dretg d'acquisiziuns; commember dapi il 1-1-2011)
  • commember da la conferenza dals directurs chantunals dal traffic public (CTP, commember dapi il 1-1-2011)
  • commember da la conferenza dals directurs chantunals per guaud, fauna e cuntrada (CGFC, commember dapi il 1-1-2011)
  • president da la fundaziun «Scola interchantunala da selviculturs Maiavilla», Maiavilla (SISM, president dapi il 1-1-2011)
  • commember da la cumissiun internaziunala da las regenzas Rain alpin (CIRRA, presidi dals 19-6-2012 fin ils 30-6-2014; commember dapi il 1-1-2011)