Government of the Canton Grisons

The cantonal government is the highest legislative and executive authority, it is made up of five members. Members of government are elected by parliament in a majority vote for a term of four years and may only be re-elected twice.

Each member of the government is head of a department of the cantonal administration and, as such, is subject to the parliament as overall authority. The cantonal constitution assigns the government with the following tasks, among others:

  • To plan, determine and coordinate the objective and means of federal actions with reservation regarding the powers of the electors and the cantonal parliament
  • To execute laws and regulations as well as rulings of the cantonal parliament
  • To represent the canton internally and externally
  • To ensure protection of public safety and law and order

Term of office from January 1, 2015 to December 31, 2018

The presidency of the parliament changes each year

President 2017

-

Barbara Janom Steiner

Attorney at law / Executive MBA HSG
Elected member of government: March 30, 2008
Head of the Department for Finance and Communities
Conservative Democratic Party (BDP) of the Grisons
Born April 2, 1963
Citizen of: Scuol
Resident in: Chur

Video Barbara Janom Steiner

Vice-President 2017

-

Mario Cavigelli

Dr. iur. Attorney at law
Elected member of government: June 13, 2010
Head of the Department Construction, Transport and Forestry
Catholic-Democratic People's Party (CVP) of the Grisons
Geboren am 18. November 1965
Born November 18, 1965
Resident in: Domat/Ems

Video Mario Cavigelli

 

-

Jon Domenic Parolini

Dr. sc. techn. degree at the ETH Zurich special field forest policy and forest economics
Elected member of government: May 18, 2014
Head of the Department for Economic and Social Affairs
Conservative Democratic Party (BDP) of the Grisons
Born September 15, 1959
Citizen of: Scuol and Braggio (Val Calanca)
Resident in: Scuol

Jon Domenic Parolini

 

-

Martin Jäger

Teacher
Elected member of government: June 13, 2010
Head of the Department of Education, Culture and Environmental protection
Social Democratic Party (SP) of the Grisons
Born July 2, 1953
Citizen of: Brugg (AG) and Chur
Resident in: Chur

Video Martin Jäger

 

-

Christian Rathgeb

Dr. iur. Attorney at law
Elected member of government: January 29, 2012
Head of the Department Justice, Health and Safety
Liberal Democratic Party (FDP) of the Grisons
Born February 14, 1970
Citizen of: Rhäzüns
Resident in: Chur

Video Christian Rathgeb


State Chancellery

-

Daniel Spadin

Attorney at law
Elelcted Director of the State Chancellery: November 1, 2016
Head of the State Chancellery
Born October 5, 1971
Citizen of: Rhäzüns
Resident in: Chur





 

Regierung im Grauen Haus mit Kanzleidirektor
Government of the Canton Grisons